logo Facebook
I slova jsou činy

„Tyto volby nepřinesou potřebnou změnu,“ říká HELENA HORSKÁ, hlavní ekonomka Raiffeisenbak

19. října 2017 15:30

Předvolební programy jednotlivých politických stran mají své jisté těžiště v návrzích, které se týkají ekonomiky. Ať je to téma daní, pohled na strukturu státního rozpočtu, efektivitu státu, či snížení administrativy občanů i firem. Klíčovým heslem, jak se zdá je ale téma „levných mezd,“ z tohoto pohledu je „vítězem voleb odborový předák Josef Středula,“ konstatuje Helena Horská. 

Raiiffeisenbank je renomovaným bankovním domem a ve své studii se zaměřila na  hodnocení volebních programů jednotlivých stran. „Nikoliv pohledem politickým, ale toho, co je dobré z pohledu české ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská. A tak nás pak může překvapit, že se pohled české ekonomiky s pohledem našich kandidujících politiků v řadě témat - a především v návrzích na řešení problémů - míjí. Tedy míjí, on tam častokráte žádný návrh na řešení popsané situace vůbec není. Ať se to týká nedostatku bytů, špatné a nekvalitní dopravní infrastruktuře, témat tak zasahujících nejen do života firem, ale také jednotlivců. Shodou se jeví v názoru na fungování státu, který by dle Heleny Horské měl „být státem hubeným.“

Pro voliče by mohlo být jistým vodítkem nejen to, co kandidující strany a hnutí chtějí, ale především to, jak toho chtějí dosáhnout. A zde pak můžeme číst a listovat a listovat, ale většinou na nás čekají pouze vznešená témata, vznešené věty, ale nikoliv praktické kroky, které by měly následovat.