logo Facebook
I slova jsou činy

„Vědecké a výzkumné organizace by ve Smart City měly hrát klíčovou roli,“ říká JOSEF KNOT

23. listopadu 2017 20:53

Projekty Smart Cities slibují efektivnější správu a rozvoj měst. Začínají tak do nich proudit miliony z veřejných rozpočtů. Jak k těmto projektům přistoupit a kde dnes leží největší úskalí krajské a městské správy? O tom ve studiu Ecofinu mluvil místostarosta Písku a náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot.

Právě Písek byl již za projekty z ranku Smart Cities několikrát oceněn a Knot pracoval, kromě píseckých inovací, i na krajské strategii týkající se zavádění nového konceptu. „Chytrá lavička s konceptem chytrého města nemá nic společného, to jsou vyhozené peníze,“ uvedl v rozhovoru.

Množství inovací je podle něj nepříliš viditelné, zato umožňuje městu uspořit a zároveň zvyšuje šetrnost k životnímu prostředí. Příkladem takové investice je například využití matematických modelů, které hlídají vodovodní infrastrukturu. „To je případ, kdy se vám prostředky budou vracet,“ říká Knot. Modely stály Písek 2,5 milionů korun a jejich návratnost se podle odhadů města pohybuje v horizontu 4 až 5 let.

Město v rámci takovýchto projektů spolupracuje mimo jiné také s Technologickým centrem Písek. „Vědecké a výzkumné organizace by ve Smart City měly hrát klíčovou roli,“ vysvětlil Knot s tím, že z toho důvodu dokonce Jihočeský kraj vytvořil nový dotační program pro vědu a výzkum.

Řeč přišla také na jihočeskou silniční infrastrukturu, která je podle Knota sice kvalitní, ale zoufale jí chybí dálnice. „Pokud Jihočeský kraj nebude mít dálniční napojení na Prahu, tak je to pro nás neskutečně limitující," uvedl. Vybudování dálnice právě na Jihu Čech je přitom zásadní i kvůli kontaktu s Bavorskem a Horním Rakouskem, nad čímž by se Vláda měla, podle Josefa Knota, zamyslet.