logo Facebook
I slova jsou činy

Bitcoin letí vzhůru. „Může nakonec stát až dvacet milionů korun,“ říká MARTIN ŠÍP

07. prosince 2017 17:55

Chcete být multimilionáři? A bez práce? Možná máte jedinečnou příležitost. Stačí si pořídit jediný bitcoin, aktuálně stojí zhruba 280 tisíc korun, a doufat, že se naplní slova Martina Šípa, hosta Lukáše Kovandy, který s ním vedl pro Ecofin rozhovor. Šíp míní, že bitcoin může v dohledné době stát až milion dolarů čili přes dvacet milionů korun dle současného kursu.

Jedním dechem však experti Šípova typu upozorňují, že jde o vysoce rizikovou sázku. Je třeba být opatrný a do jakékoli kryptoměny vždy vkládat jen tolik peněz, o kolik jste ochotní do haléře přijít. Bitcoin pochopitelně není regulován a transakce v něm jsou nevratné.

I tak však cena bitcoinu, nejvýznamnější z kryptoměn, překonává v poslední době rekord za rekordem. Dnes (6. 12.) přesvědčivě překonala úroveň 12 tisíc dolarů a míří vzhůru dál.

V současnosti bitcoinu k cenovému růstu pomáhá očekávané zavedení bitcoinových termínových kontraktů. Burza CBOE Global Markets chce uvést první kontrakt na trh již koncem týdne. Burzovní operátor CME Group se k ní připojí 18. prosince. Prostřednictvím termínových kontraktů se bitcoiny stanou lépe obchodovatelnými pro institucionální investory.

Šíp, bitcoinový specialista společnosti SatoshiLabs, soudí, že cenový růst kryptoměny zdaleka nemusí být u konce. „Za pět let ovládnou kryptoměny internet a stanou se jeho privilegovaným platidlem,“ říká Šíp. „Odhaduji, že za pět let se bude cena jednoho bitcoinu pohybovat mezi sto tisíci dolary a milionem dolarů," dodává odborník s tím, že podle něj mají kryptoměny své místo i v portfoliích retailových investorů.

Rozhovor s Šípem vedl pro Ecofin Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CYRRUS, který rovněž přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké škole ekonomické v Praze.