logo Facebook
I slova jsou činy

KAREL HAVLÍČEK: Zeman je národohospodářský rutinér, Drahoš bude potřebovat kvalitní tým

25. ledna 2018 14:57

Jaké má prezident vůbec nástroje k tomu, ovlivňovat domácí hospodářství? Změní volby image Česka v očích zahraničních investorů? A co vnímají jako zásadní roli prezidenta podnikatelé? Na tyto a mnohé další otázky odpovídal v posledním rozhovoru Ecofinu Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

„Pravda je, že prezident ovlivňuje hospodářskou politiku. Sice ne přímo, jako třeba předseda vlády, ale prostřednictvím toho, že jmenuje celou vládu, členy rady ČNB, ale pochopitelně i jeho aktivita při podpoře mezinárodního obchodu, to jsou všechno důležité věci,“ míní Havlíček. Prezidentovi kroky tak podle něj mají dopad na fiskální, daňovou i monetární politiku země.

Jak svými kontroverzními cestami do Ruska a Číny demonstroval Miloš Zeman, prezident může také promlouvat do toho, kudy povedou imaginární obchodní styky. „Jsou země, kde si na bilaterálních vztazích velmi zakládají a Rusko a Čína mezi ně nepochybně patří,“ říká Havlíček. To samé nicméně nemusí platit také pro Ameriku, kde mají pozitivní vliv spíše známé osobnosti. „Vliv prezidenta, ale i předsedy vlády a ministra zahraničních věcí, na Evropskou unii, respektive na vzájemný obchod, už není významný,“ tvrdí pak Havlíček s tím, že náš obchod s Německem dnes připomíná spíše domácí obchod než export.

Ekonomická diplomacie je však běh na dlouhou trať. „Nikdo, ani prezident, ani předseda vlády, neovlivní zásadním způsobem tu operativu v rámci jednoho, dvou, třech let. On otevře dveře,“ říká Havlíček, podle kterého Jiří Drahoš vztahy v Rusku nebo v Číně ukončovat nebude, přestože se možná obrátí více třeba k Jižní Americe.