logo Facebook
I slova jsou činy

ZBYNĚK FIALA varuje: česká ekonomika je vystavena mnoha globálním rizikům

01. února 2018 20:11

Téma modelu české ekonomiky už se několik let v debatách objevuje. Se Zbyňkem Fialou, který dlouho působil jako šéfredaktor časopisu Ekonom a který se na různých webech stále věnuje ekonomické problematice, jsme hovořili o globálních rizicích, kterým je naše ekonomika vystavena.

Zbyněk Fiala se domnívá, že česká ekonomika je svou strukturou – například zaměřením na výrobu automobilů – vystavená mnoha rizikům, o kterých se nedostatečně hovoří. „Za pár let mohou začít automobilky vyrábět elektro-auta,“ zdůraznil Fiala. V tomto kontextu také představil problém odlivu zisků z ekonomiky či vysokou energetickou náročnost ekonomiky ČR. Připomněl aktuální analýzy Českého statistického úřadu. Z nich vyplývá vysoká ziskovost podniků na našem území, o pětinu vyšší, než je průměr EU. Navzdory mzdové dynamice posledních let, je tu tedy stále prostor pro nárůst mezd. Není perspektivní, aby ČR hrála dále roli „oslíčku, otřes se.“ Jenže právě vysoká míra globálních rizik může přispívat k tomu, že se strategií naší země stalo podbízení levnými mzdami, či přehlížením pravidel.

Zbyněk Fiala se v této souvislosti věnoval problematice lokální ekonomiky. V regionu ukotvené malé a střední firmy by mohly „narovnat“ současnou ekonomickou strukturu. Za zmínku také stojí rozsáhlý průzkum Evropského parlamentu, který byl proveden pro ekonomické krizi let 2008-2009. Z něho vyplynulo, že družstva a podniky se zaměstnaneckou participací byly v krizi nejvíce odolné. Pro podporu tzv. lokálního ekonomického cyklu, který spojuje výrobu a spotřebu v místě, takže má i pozitivní ekologické aspekty, slouží také lokální měny. Přestože se jedná o rozšířený koncept, v ČR se zatím mnoha příklady pochlubit nemůžeme. Zbyněk Fiala připomněl obec Křižánky na Vysočině, o jejímž experimentu s lokální měnou informoval časopis Moderní obec.

Zdrojů zahraniční inspirace není málo – Fiala zmínil think-tank evropských socialistů, či americký časopis !YES vedený Davidem Kortenem, velkou osobností v oblasti lokální ekonomiky a družstev.

Fiala se moderních technologií nebojí, řada z nich, například 3D tiskárna jsou v lokálním ekonomickém cyklu dobře využitelné. Lokální ekonomika musí být s moderními technologiemi spojena, není to žádné „zpátky na stromy“, zakončil Fiala.