logo Facebook
I slova jsou činy

„Stát bude muset zásadním způsobem změnit financování veřejné sféry,“ tvrdí o konci eurodotací ONDŘEJ VESELÝ

01. března 2018 19:45

Především kvůli vývoji v 90. letech se na prosperitě naší země podílí pouze úzká skupina lidí, tvrdí poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. „Pořád je tady u nás hodně lidí, kteří prostě z té kvality života mají velmi málo, nebo naopak žijí na hranici bídy,“ uvedl v rozhovoru pro Ecofin. Palčivým problémem podle něj je dnes především dostupnost bydlení. Řešit by se dala novelou zákona o dostupném nájemním bydlení, který by za podpory vhodného dotačního titulu umožnil obcím znovu začít poskytovat nájmy. 

Veselý také tvrdí, že úplný konec evropských dotací by znamenal velký problém. „Spousta těch dotací byla vyčerpána tak, že tam žádná přidaná hodnota není a nevytváří to nic, na čem bychom mohli dál stavět,“ prohlásil. Náš systém je však na nich dnes do značné míry závislý. Pokud o ně po roce 2020 opravdu kompletně přijdeme, „stát bude muset zásadním způsobem změnit financování veřejné sféry.“

Veselý také podotkl, že kamery dělají z poslanců herce a nutí je do vyhraněného vystupování. Jejich přítomnost tak do určité míry překáží otevřenému dialogu, který poslanci znají spíše z neveřejných jednáních.