logo Facebook
I slova jsou činy

FOLDYNA je za čtyři minuty schopen jeky stihnout Majdan, neziskovky, imaginární Churchillův citát i malou lekci z historie

09. května 2018 15:22

Jakkoli zábavné byly pondělní fotky Jaroslava Foldyny, který se rozhodl podpořit akci ruské propagandistické organizace Noční vlci a na místě se pustil do sporu s několika protestujícími, dalo se to považovat za menší kauzu, která brzy vyšumí. S tím se však místopředseda ČSSD odmítl smířit. 

Pro jistotu tak k záběrům, na kterých z milimetrové vzdálenosti křičí do obličeje některého ze svých odpůrců, přidal ještě video vlastní výroby. Odpovídá v něm na slova předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který prohlásil, že Foldyna se jako místopředseda strany choval nedůstojně a měl by se omluvit. Právě možnost zahrát celou situaci do autu s tím, že šlo o krátký nervový laps, nicméně Foldyna odmítl.

Ve videu, natočeném zřejmě těsně po boxerském tréninku, namísto toho zaútočil na celou plejádu oblíbených cílů, od neziskových organizací až po novináře a „zaprodance, kteří dělají hybridní politiku.“ Neopoměl se také dovolávat smyšlených citací Winstona Churchilla a opepřit svůj výlev několika opravdu jadrnými výrazy, čímž se mu podařilo během necelých čtyř minut zkompletovat takzvaný demagogiův hattrick.

Opravdová absurdita Foldynových výroků však tkví v jeho tvrzení, že podpora Nočních vlků je akt hrdého nacionalismu a úcty k tradicím, zatímco jejich odpůrci jsou aktivisté „přisátí na státní prachy.“ Nejen, že ze státních peněz je placen především samotný Foldyna, ale i hrdí Noční vlci jsou bohatě dotování ruskou vládou, a zatímco jejich nacionalismus je nezpochybnitelný, není už tak jasné, zda se váže spíše k Sovětskému svazu, nebo geopolitickým ambicím toho současného ruského režimu. A už vůbec není jasné, proč bychom jej měli podporovat i my.