logo Facebook
I slova jsou činy

"Co nikdy nevyřešíme, je lichva," tvrdí PAVEL STANĚK z České asociace věřitelů

29. června 2018 14:12

Nedávno zaujala pozornost veřejnosti a médií statistika Otevřené společnosti, podle které se loni počet lidí v exekuci zvýšil o další 3,4 procenta na 863 tisíc, tedy téměř desetinu republiky. Necelého půl milionu má přitom dokonce tři a více exekucí, tedy jsou přinejmenším na okraji dluhové pasti. Klub beznadějných s deseti a více exekucemi čítá přes 150 tisíc. Jak jsme se do této situace dostali a jak z ní ven? O tom jsme se bavili s prezidentem České asociace věřitelů Pavlem Staňkem.

„Já doufám že se ta statistika bude zlepšovat a počet exekucí bude klesat,“ prohlásil Staněk, podle kterého je na vině především nízká finanční gramotnost a konzumní mentalita, která nám popohání k lehkovážným půjčkám. Jenom tam, kde bude vzdělaný dlužník, bude podle Staňka pro věřitele skutečným partnerem.

„Každý jeden exekuovaný se do té situace dostal sám, individuálně, jinak. Není to vždy stejný model, nemůžeme říct, že si všichni napůjčovali půjčky, nebo všichni nespláceli jízdné z dopravního podniku. Každý je jiný a je na to opravdu poměrně složitý klíč, říct proč tam jsou, jak tam jsou a proč jich tam je tolik,“ uvedl Staněk.

Staněk přiznává, že na ohromném množství exekucí, které dnes vidíme, má do značné míry vinu nedostatečná regulace nebankovních půjček. To je však podle něj již otázkou minulosti. Z masy nebankovních poskytovatelů úvěrů se dnes totiž stalo asi padesát licencovaných poskytovatelů, kteří jsou kontrolování Českou národní bankou.

„Co ale nikdy nevyřešíme je lichva. I kdybych tady nakrásně regulovali stonásobně ten trh, tak stejně se nevyhneme tomu, že spousta lidí, kteří na půjčku u banky nebo nebankovního poskytovatele nedosáhnou, si půjde říct o půjčku někam úplně jinam, kde vymáhání jde úplně mimo rámec regulace. Dostává se tak do šedé zóny, kde pravidla vůbec neplatí,“ tvrdí Staněk.