logo Facebook
I slova jsou činy

Půjčky a hypotéky s DAVIDEM EIMEM z Gepard finance

24. července 2018 16:30

Součástí finančních trhů jsou úvěry, půjčky a hypotéky. Česká národní banka v nedávné době zpřísnila pravidla pro jejich poskytování. Argumenty jsou ve prospěch nezdravého zadlužování, někteří mluví o riziku tzv. přehřátí trhu. Protiargumenty pak konstatují, že to jsou nepřiměřené zásahy do rozhodování, s plnou odpovědností, zájemců o hypotéky.  Společnost Gepard finance působí v oblasti poradenství a zprostředkování a oblast hypoték je jednou z jejích činností.

Ing. David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard finance, k aktuální situaci ohledně hypoték uvádí: „Česká národní banka vstupuje do oblasti poskytování hypoték opakovaně, za poslední rok, rok a půl, se změnilo více parametrů ohledně poskytování hypoték,“ a dodává: „Česká národní banka nejprve omezila parametr LTV, tedy parametr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti. Hodnoty nemovitostí viděla centrální banka jako nadhodnocené.“  Další regulací pak bylo navýšení objemu vlastních zdrojů. Poslední opatření se snaží předcházet dalším rizikům, které by se mohly objevovat. Centrální banka začala používat dva ukazatele: poměr mezi čistými příjmy klienta a výší jeho dluhů a poměr mezi zatížením klienta (tedy splátky úvěrů) a jeho výší příjmů. Zakopaný pes se ale objevuje mezi podnikateli, kde je situace jiná než u zaměstnanců. Někteří podnikatelé totiž uplatňují náklady tzv. paušálem a my obtížně zjistíme, zda jejich náklady takové jsou a jedná se o poměrně významnou část zájemců o poskytnutí hypotéky.“

Hypotéky souvisejí nejčastěji s možností pořídit si vlastnické bydlení, přestože jeho podíl ve srovnání s jinými zeměmi, zvláště pak západoevropskými, je mimořádně vysoký. Zde můžeme nacházet souvislost s nedostatkem nájemních bytů, či s výší komerčních nájmů. „Vlastnické bydlení má výhody, ale také nevýhody, jednou z nich je snížená mobilita. Možnost přestěhovat se tam, kde jsou pracovní příležitosti. Další věcí je, že nastěhování do vlastního bytu může znamenat i zvažování po jisté době, že to není ta správná adresa. A je třeba také připočítat daň z nabytí nemovitosti,“ vysvětluje ing. David Eim.

Aktuální výše úvěrů na bydlení  v České republice činí 1, 174 biliónů Kč.