logo Facebook
I slova jsou činy

„Energetický drink z čajů vyrábíme jako jediní na světě,“ říká JAROMÍR HORÁK ze Samurai Shot

09. srpna 2018 16:43

Startupy se postupně zabydlely v naší ekonomice, nejčastěji se týkají společností, které podnikají v oblasti nových technologií. Jistým překvapením pak může být, že se mezi ně řadí například firma, která se v Česku věnuje výrobě nejrůznějších produktů z čajů. Spolumajitel společnosti Samurai Shot Jaromír Horák k tomu dodává: „V současné době potravinářských startupů je poměrně dost, například domácí limonády, série jednoho až tří produktů.“  Výhodou pro začátky podnikání bylo centrum pro startupy, které je na Praze 5. „Tam jsem začal pracovat, účastnil jsem se tamních programů, sdílel jsem s dalšími lidmi prostor, kde se potkávají lidé, kteří „něco“ dělají,“ konstatuje Jaromír Horák. 

Před 15 lety Jaromír Horák se začal zabývat čaji, tehdy založil cateringovou firmu a začal právě s čaji objíždět nejrůznější akce. „Chtěl jsem ukazovat, že čaj není jenom čaj z pytlíku, ale že má řadu zajímavých chutí,“ vysvětluje. To byla cesta, která vedla k založení firmy Samurai Shot.

Vytvořit z koníčku a trochu amatérského podnikání firmu nebyla jednoduchá. Na počátku byla akce sympatizantů, kteří podpořili výrobu čajových produktů. Internet a daný prostor ke sbírce. „Potřeboval jsem vybrat sto tisíc – bylo to v roce 2015 – za měsíc se to podařilo a nabídnul jsem za to zboží. A tím začala základní výroba,“ říká Jaromír Horák. „Dnes už máme dokonce energeťák v plechu, ale ten první půlrok před Vánoci 2015 byl rozjezdem, kdy jsme to sami testovali a pak přišel společník. A na snaze, posunout to dále, stavíme dodnes. Jde nám nejenom o to prodat, ale také o sdružování lidí, sympatizantů. Proto děláme i akce s čajovými mistry.“

Jistou zajímavostí je, že sympatizanti a přátelé firmy Samurai Shot jsou soustředěn ve spolku Čajomir, k jejich aktivitám patří i Čajomir fest, který se koná vždy předposlední víkend v srpnu na pražském Vyšehradě. Je to nejen prezentace nejrůznějších čajů, ale také jistá společenská záležitost.