logo Facebook
I slova jsou činy

„Chtěli bychom omezit roli státu v našich životech,“ tvrdí MARTIN PÁNEK, nový ředitel Liberálního institutu

21. srpna 2018 08:30

Hostem Ecofinu byl tentokrát nový ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Chtěli bychom, aby podnikání bylo svobodnější, aby naše volba, co si můžeme koupit, kdy můžeme třeba kouřit, kde a jak můžeme žít a pracovat, aby to všechno bylo svobodnější. Aby stát byl menší a zasahoval do našich životů míň,“ uvedl na začátek rozhovoru.

S moderátorem Lukášem Kovandou se bavil o nadbytečné regulaci, Evropské unii a jejích rekordních pokutách pro Google, ale i o publikační činnosti institutu. Ten totiž připravuje nové vydání Lidského jednání od Ludwiga von Misese, knihy, kterou Pánek považuje za základní kámen liberálního myšlení jako takového.

Řeč došla také Donalda Trumpa a jeho přístup ke světovému obchodu. „Donald Trump je zajatcem ekonomické teorie, která nejenom předchází Lugwiga von Misese, ale předchází i Adama Smithe, což je teorie merkantilismu. Donald Trump si myslí, že pokud jeho země nevyváží víc zboží než dováží, tak že je na tom špatně a celá jeho rétorika ohledně cel sleduje pouze tento cíl,“ tvrdí Pánek. „Mně se zdá že v prvním roce jeho prezidentství měl kolem sebe standardní poradce, kteří ho drželi na uzdě, ale ve druhém roce svého mandátu získal větší sebedůvěru a má poradce, kteří mu potvrzují jeho pohled na svět.“