logo Facebook
I slova jsou činy

Odbory chtějí moderní ekonomiku pro 21. století, tvrdí předseda ČMKOS JOSEF STŘEDULA

01. listopadu 2018 17:34

Kampaň Konec levné práce rezonuje, pochvaluje si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Patří mezi nejúspěšnější kampaně sociálního marketingu, inspiruje i v zahraničí. Úspěchy s kampaní související vedou i také nárůstu odborových členů, vznikají nové odborové organizace. Předseda ČMKOS Středula ovšem také zdůrazňuje, že požadavek na „konec levné práce“ je zásadně spojen se změnou české ekonomiky.

Josef Středula se vyjádřil také k výroku Vladimíra Dlouhého, že česká ekonomika má 500 000 neobsazených pracovních míst a že je potřeba tento nedostatek pokrýt pracovníky z Ukrajiny. Předseda ČMKOS se domnívá, že tato čísla jsou vycucaná z prstu, odbory pracují s údaji z úřadů práce, které jsou nižší. Hlavní problém se zahraničními pracovníky spočívá v tom, že jsou využíváni ke mzdovému dumpingu, v ČR často nežijí v důstojných podmínkách.

Předseda ČMKOS je rád, že se podařilo prosadit zrušení tzv. karenční doby. Odbory se nedomnívají, že kvůli zrušení neplacení prvních tří dnů nemoci dojde k navýšení nemocnosti. To, že lidé chodí do práce nemocní, je spojeno s řadou negativ – šíření nemoci mezi spolupracovníky, vyšší riziko úrazů i chybovosti. Na tripartitě ale (tedy do doby, kdy byl rozhovor natáčen) nedošlo ke shodě o navýšení minimální mzdy. Odbory argumentují tím, že pracovat se musí vyplatit, minimální mzda musí být vyšší než sociální dávky.

Vyšší mzdy musejí být navázány na moderní ekonomiku, jejímž hlavním zaměřením nebude práce ve mzdě, ale více finálních výrobků. Taková ekonomika je pak schopna díky vyšším mzdám generovat i dostatečné zdroje pro fungování sociálních systémů.