logo Facebook
I slova jsou činy

MILENA JABŮRKOVÁ: Změny autorského práva se dotknou všech!

08. listopadu 2018 18:59

Tento týden Vám přinášíme rozhovor, který moderátorka Ivana Chmel Denčevová natočila pro náš sesterský server Česká média. S Milenou Jabůrkovou, viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR, se bavila o připravované evropské směrnici měnící povinosti, které se vztahují k autorským právům na internetu. 

Česká média trvale sledují diskusi i celý proces schvalování směrnice o autorském právu v Evropě.  „Autorský zákon je zastaralý. Autorské právo nedokázalo chytit krok s mohutným technologickým rozvojem. Vychází ze zásad konce devatenáctého století,“ vysvětlil základní důvody pro změnu docent mediálního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Rozehnal.  Proces vyjednávání je časově náročný, klíčovou otázkou zůstává – stihne normu schválit Europarlament ještě před jarními volbami? V novém rozhovoru Českých médií uvedla Milena Jabůrková: „Nás všech se dané změny nového autorského práva zásadně dotknou.“

Schvalování 1. čtení směrnice o autorských právech Evropským parlamentem předcházely tři roky příprav. Její konečnou podobu budou schvalovat jednotlivé členské státy, Evropská komise a poté bude další hlasování Evropského parlamentu. Stávající evropské autorské právo platí od roku 2001 a nereflektuje veškeré nové technologické změny.

Na straně jedné stojí technologičtí giganti typu Google, Facebook, Mozilla a další, na straně druhé pak evropští regulátoři, některé vydavatelské domy a tvůrčí osobnosti, které hájí autorská práva. K tomu ale Milena Jabůrková uvádí: „Tak ta debata nestojí, nejsou takto vyhraněné dvě skupiny. V daném prostředí se pohybují nezávislí vydavatelé, výzkumné organizace, start-upy, a je třeba se vyvarovat tohoto nebezpečného zjednodušení. Velmi zásadně to změní celé prostředí, ve kterém se pohybujeme.“

Nejvíce problematickými a diskutovanými částmi této reformy – dle Svazu průmyslu a dopravy ČR - jsou články 3, 11 a 13.  Článek 3 se týká možnosti vytěžování dat, se kterými firmy dále pracují, využívají data a informace z obsahů, které si zaplatí. Další oblast – článek 11 – je zavedení speciální daně pro agregátory zpráv. Argumentem pro je názor, že právě tento návrh přinese další zdroj zisků pro vydavatele. A poslední, třetí problém – článek 13 – je pak přenesení odpovědnosti za obsah na online platformy, které pak budou muset filtrovat obsah.

Zajímavé jsou zkušeností zemí – Německo, Španělsko – které si podobný zákon již v praxi vyzkoušely. Ani v jedné zemi se nesetkala s úspěchem, který byl na počátku celého záměru. Dokonce lze i konstatovat, že chystaná směrnice EU může spíše ublížit než pomoci.