logo Facebook
I slova jsou činy

Malé a střední podniky nemají kapacity na aktivní zpracovávání zahraničních trhů, říká RUDOLF VLČEK

17. ledna 2019 11:41

Rozhovor s Rudolfem Vlčkem, který je ředitelem ústavu AVED (Aplikovaný výzkum ekonomické diplomacie), se točil kolem magického slova „diverzifikace.“

Navzdory tomu, že se již mnoho let hovoří o posílení exportních možností malých a středních firem a o nutné diverzifikaci našeho exportu, výsledky zatím nejsou přesvědčivé. Drtivá většina našeho exportu směřuje na trhy EU, přestože se především na východě rýsuje řada zajímavých možností.

Rudolf Vlček, který se tématu ekonomické diplomacie věnoval u docentky Šťouračové, zakladatelky Czechtradu, se domnívá, že české firmy nejsou zvyklé nástroje ekonomické diplomacie využívat, často o nich ani nevědí. Malým a středním firmám také chybí kapacity. Omezení se týká nejen odborníků, ale také finančních zdrojů, které neumožňují se dlouhodobě a systematicky věnovat zpracovávání určitých trhů. A právě zajímavé trhy na východě chtějí hodně trpělivosti a vytrvalosti, potvrdil z vlastních zkušeností Vlček. Řada trhů navíc nutně vyžaduje, aby to byl stát a jeho reprezentanti, kteří „otevřou dveře.“

Právě zde nabízí AVED pomocnou ruku. Může se zpracování trhu věnovat dlouhodobě, vytvářet  analýzy nejen trhů, ale i specifických sektorů a také přinášet důvěryhodné informace a kontakty, které otevřou prostor k zajímavým obchodním příležitostem.

Vlček se v závěru rozhovoru věnoval i budoucím plánům AVED, které jsou směřovány především na východní trhy, čímž by ústav mohl přispět k tolik kýžené diverzifikaci českého exportu. AVED se aktivně podílí na návštěvě tatarského prezident v ČR, tedy vrcholného představitele jednoho z nejbohatších ruských regionů. Pokračuje spolupráce Zlínského kraje s čínskou provincií Liaoning. V neposlední řadě se AVEDu podařilo navázat spolupráci ve formě zastupování IBEC, tedy Mezinárodní banky pro ekonomickou spolupráci.

Na celý rozhovor rozhovor se můžete podívat ZDE: