logo Facebook
I slova jsou činy

Ekonomická diplomacie se nesmí provozovat byrokraticky, říká natvrdo JAN KOHOUT

28. února 2019 14:52

Jan Kohout, bývalý ministr zahraničí a současný předseda správní rady Institutu Nové hedvábné stezky, zná zákoutí ekonomické diplomacie velmi dobře. Poznal je dobře z obou stran, z té politické ve funkci ministra, a nyní v rámci Institutu, který pomáhá českým firmám na čínském trhu, i z té podnikatelské.

Na začátku našeho rozhovoru zaznělo, jak moc je ekonomická diplomacie pro Českou republiku důležitá. To, že nenese jasné výsledky – jak by ukazovala nedostatečná diverzifikace našeho exportu – závisí podle Jan Kohouta na dvou zásadních faktorech. První je byrokratické pojetí ekonomické diplomacie ze strany hlavních institucí, především CzechTrade. Ten druhý je pak nedostatečný zájem a ochota podnikatelů pouštět se na riskantní trhy, které ale nabízejí i velice zajímavé příležitosti.

Jan Kohout právě ve funkci v Institutu poznal, jak důležité je hodnocení nikoliv dílčích kroků, jako je účast na veletrhu, či domluvení schůzky s potenciálním klientem, ale reálné dotažení celého obchodního případu, až k platbě. A zde právě postrádá „tah na branku“ v případě institucí, které by měly podporovat český export.

On sám se staví za pragmatický přístup k Číně, který se odráží i v pojetí Hedvábné stezky – jako projektu, který se neustále vyvíjí a který může českým firmám přinášet zajímavé příležitosti. Je ovšem potřeba vytipovat si oblasti Číny a jednotlivé sektory, v nichž může ČR nabídnout čínské straně něco zajímavého s přidanou hodnotou. Konkrétně Jan Kohout zmínil sektor letectví jako zajímavou oblast, které se Institut věnuje.

Současné napětí ve vztazích s Čínou, které se projevuje především ve vazbě na USA a v ČR se objevilo například u „kauzy“ Huawei, nepovažuje za produktivní. Nelze se tvářit, že obrovská čínská ekonomika někam zmizí. Je vhodné nastavit správně pravidla spolupráce a využívat možností, které rozsáhlý čínský trh nabízí.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: