logo Facebook
I slova jsou činy

„Čím je firma menší, tím více na ni dopadají byrokratické povinnosti“ konstatuje KAREL HAVLÍČEK

28. března 2019 09:57

Říká se, že malé a střední podniky, živnostníci jsou tahounem ekonomiky. Doc. Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních firem a živnostníků k tomu uvádí: „Určitě to tak je, ale současně je třeba uvést, že zabezpečují infrastrukturu regionů. Jsou základem obslužnosti regionů. Nelze to vnímat pouze výší daňových odvodů v ceku – je to tak na celém světě – ale dělají drobný servis, drobné služby. Pokud je mít nebudeme, bude mít venkov problémy. Ne všechno mohou nahradit velké firmy, ne všechno můžeme dovézt z Číny.“ Zajímavostí je, že počet živnostníků v Česku je vyšší než 1 milión a s ohledem na počet obyvatel patří k nejvyšším podílům v celé Evropě.

Dlouhodobým problémem – a kritizovaným opakovaně – je byrokratická zátěž, což je problém i pro malé firmy a živnostníky. „Čím je firma menší, tím více na něj dopadají všechny byrokratické povinnosti. Desítky a desítky různých dokumentů, a člověk je na vše sám. A přichází o čas, který by mohl věnovat svému primárnímu podnikání.“ Každá vláda, každá politická strana má ve svém programu pomoc právě těmto firmám a živnostníkům S byrokratickou zátěží souvisejí také odvody daní, sociálního a zdravotního zabezpečení. Návrhem Asociace je tzv. vykoupení jednou částkou. „Jedno lejstro, jeden odvod v jedné částce, a tím se dotyčný tzv. vykupuje a etabluje. Ten problém totiž není pouze v tom lejstru, či odvodu, ale také v počtu kontrol. A těch by mělo být maximálně pět za rok. Daná částka, jednorázová by měla v součtu činit 5 500 Kč.“

Samozřejmostí by pak měla být ze strany státu podpora digitální infrastruktury, která by měla zabezpečit rovněž zjednodušení fungování malých firem a živnostníků.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: