logo Facebook
I slova jsou činy

Sektorová bankovní daň je falešnou cestou, tvrdí KAREL DYBA

18. dubna 2019 10:53

Stovky miliard eur odtečou každým rokem z České republiky do zahraničí. Jedna část ekonomů míní, že to je špatné znamení, které by mohlo způsobit dokonce makroekonomickou destabilizaci naší země, zatímco druhý tábor tvrdí, že to je celkem přirozená situace, daná vysokými investicemi, které sem na začátku milénia ze zahraničí přitekly. O tom, ale také o sektorové bankovní dani, nebo o investičních pobídkách, se s Lukášem Kovandou bavil bývalý ministr hospodářství Karel Dyba.

Ten patří pevně mezi druhou skupinu. „Je to přirozený důsledek minulého vývoje a nevidím žádný důvod k destabilizaci naší ekonomiky,“ uvedl. „Jiná věc je, že by ten odliv dividend nemusel být tak velký, jaký je.“ Podle Dyby je potřeba nastolit podmínky, které společnosti povedou k tomu, aby reinvestovaly. Bankovní sektor by podle něj také mohl brát na sebe větší míru rizika. Zajistit to vládní politikou by však bylo velice složité.

Sektorová bankovní daň je pak podle Dyby falešnou cestou. „Jsou dostatečné empirické zkušenosti odjinud, že tento krok není dobrý, protože banky to nakonec stejně přenesou na klienty,“ tvrdí.

„Myslím si, že jsme nikdy žádné pobídky pro zahraniční investory nepotřebovali,“ míní také Dyba. „Když máte obecně dobré podmínky k podnikání, průmyslovou historii a zkušenou, dobrou a relativně levnou pracovní sílu, musí tyto komparativní výhody zahraničnímu investorovi dostačovat.“

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: