logo Facebook
I slova jsou činy

Afrika je perspektivní, je dobře, že se tam vracíme, říká MARTIN TLAPA

16. května 2019 08:01

V rámci cyklu ekonomické diplomacie byl hostem našeho pořadu také Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí, který se této problematice věnuje. Podobně jako naši předcházející hosté se i Martin Tlapa domnívá, že ekonomická diplomacie je pro naši zemi velice důležitá. Stačí se podívat na naši ekonomickou strukturu, která export, už jen kvůli úsporám z rozsahu, vyžaduje. Ministerstvo zahraničí hraje často klíčovou roli – už jen přes své ambasády. Martin Tlapa v této souvislosti zdůraznil nutnost aktivních velvyslanců.

Zdůraznil také rostoucí vliv ekonomické dimenze mezinárodních vztahů, což se samozřejmě na roli „Zamini“, tedy Ministerstva zahraničních věcí, musí odrazit. Klubová diplomacie v uzavřeném kroužku velvyslanců je minulostí. Martin Tlapa hovoří o „síťové ekonomické diplomacii“, to znamená velké množství aktérů, kteří nejsou nutně hierarchizováni. Rychlost daná moderními technologiemi klade na velvyslance a pracovníky ambasád nemalé nároky.

Věnovali jsme se také tématu diverzifikace exportu. Náměstek ministra zahraničních věcí se domnívá, že postup stanovení tzv. prioritních zemí nebyl šťastný a neosvědčil se. Spíše je potřeba koncentrovat se na jednotlivé perspektivní obory. Diverzifikace exportu, o které se již dlouho hovoří, ale výsledky nejsou přesvědčivé, je podle Tlapy spojena se změnou naší ekonomiky, s vyšší finalitou výroby.

Afrika je zajímavý a perspektivní trh, konkrétně uvedl Tlapa. Její image není v EU dobrý, ale řada zemí představuje zajímavé příležitosti pro české firmy – v oblasti zdravotnictví, či hospodaření s vodou. Tlapa uvedl i konkrétní příklady českých firem, které se na africkém trhu dokázaly uplatnit. Je ovšem třeba se obrnit trpělivostí, cesta k obchodu může trvat pět let i déle. Zdůraznil, že se ČR do Afriky „vrací“, v minulosti bylo totiž uzavřeno velké množství velvyslanectví.

Budoucnost vidí Martin Tlapa v propojení rozvojové pomoci a ekonomické diplomacie. Nelze vnímat rozvojovou pomoc odděleně, jako něco, co přísluší jen neziskovému sektoru. Jako určité vzory v rozvojové pomoci Tlapa uvedl skandinávské země.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: