logo Facebook
I slova jsou činy

Vstřícnost nebo řinčení zbraněmi? Rozhovor o Íránu a USA s IRENOU KALHOUSOVOU

28. května 2019 12:16

Máloco v letošním roce zdražuje tak citelně jako ropa. Klíčovým důvodem tohoto zdražování je růst napětí na Blízkém východě, který způsobuje především zhoršení vztahů mezi USA a Íránem. Hostem Ecofinu tak tentokrát byla analytička a specialistka na blízkovýchodní vztahy Irena Kalhousová.

„Je potřeba si uvědomit, že napětí mezi USA a Íránem de facto existuje od roku 1979, od islámské revoluce,“ upozorňuje Kalhousová, podle které je i přesto šance na otevřenou válku mezi oběma zeměmi malá. Spíše zůstane u konfliktů jednotlivých zástupných frakcí a u izolovaných útoků na citlivá zařízení, jako jsou ropovody, či tankery.

Zda se nakonec jako přínosnější přístup ukáže vstřícnost Baracka Obamy, nebo řinčení zbraněmi Donalda Trumpa, si sama není jistá. „Do jaké míry je možné vyrukovat na Írán takto ostře a přinutit jej k tomu, aby zasedl k jednacímu stolu? Já si myslím že Írán je velmi hrdý, je to velmi starý a v mnoha směrech velmi úspěšný národ ... a nejsem si vůbec jistá, že pod takovýmto tlakem budou Íránci reagovat pozitivně,“ tvrdí.

„I v Íránu samotném je obrovské napětí,“ poukazuje navíc Kalhousová na spory mezi konzervativním proti-americkým křídlem íránské politiky, které reprezentuje především nejvyšší duchovní vůdce, a umírněným křídlem, jež vede prezident a ministr zahraničních věcí.

Americké sankce navíc Írán neodstřihly pouze od obchodu s USA, ale de facto také s EU. „Evropské firmy těžko přesvědčíte, aby navzdory sankcím investovaly v Íránu, že se jim to vyplatí. Íránský trh je nestabilní, velmi zkorumpovaný, velmi nejistý,“ míní Irena Kalhousová. Pro evropské společnosti tak nedává smysl si kvůli této příležitosti zavřít dveře do USA.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: