logo Facebook
I slova jsou činy

Naše vize je řešit mikromobilitu ve městech, tvrdí ONDŘEJ ŠIROKÝ z Lime

15. srpna 2019 14:43

Od loňského podzimu jsou po celé Praze rozmístěny zeleno-bílo-černé koloběžky. Společnosti Lime, která je provozuje, jich má k dispozici na 1500 a letos na podzim, tedy rok po spuštění, očekává svou milióntou jízdu. Hostem Ecofinu byl její provozní manažer, Ondřej Široký.

„Mě na tom samozřejmě přitahovalo řešení mobility ve městech … Koloběžky se používají všude tam, kde existuje nějaký dopravní problém. Kde je třeba složitější pohybovat se autem,“ přibližuje Široký oblíbené trasy, ke kterým patří hlavně centrální části Prahy.

Populární jsou ale také cyklostezky. Právě díky tomu by podle něj mohl Lime přispět k rozvoji cyklistické infrastruktury, po které je stále větší poptávka. V Praze by chtěla společnost do budoucna začít hlouběji spolupracovat s městem a MHD, nebo Institutem plánování rozvoje.

„Co se vandalismu týče, Praha se nijak nevymyká,“ tvrdí Široký, k jednomu z hlavních problémů provázejících tento typ služby. Nejčastějším kamenem úrazu je, podle něj, jízda ve dvou, případně nejrůznější pokusy o skoky a další akrobatické úkony. „Nevyhneme se i jiným formám vandalismu, kdy to určitá skupina lidí vnímá jako zábavu, ale jejich počet se snižuje.“