logo Facebook
I slova jsou činy

Investice do stříbra vyžaduje trpělivost a dobré nervy, říká DAVID RAŠKA

29. srpna 2019 08:00

Zlato je považováno investory za bezpečný přístav v rozbouřených vodách světové ekonomiky. V poslední době zaznamenáváme velký zájem centrálních bank o zlato. Jak informovaly Financial Times, za první polovinu tohoto roku nakoupily centrální banky Polska, Ruska a Číny 374 tun zlata. Financial Times píší, že zájem centrálních bank o zlato je nejvyšší od doby ukončení zlatého standardu. Je zlato ale atraktivní také pro domácnosti?

David Raška, expert na drahé kovy, si to rozhodně myslí. Bezpečný aktivem byly dlouho dluhopisy, ale v době nízkých výnosů, se jejich atraktivita zmenšuje. Akcie vykazují vysokou volatilitu, kdežto zlato představuje podle Rašky sázku na jistotu. České domácnosti sice spoří, ale počínají si hodně konzervativně. Hodně peněz se jen tak „válí“ na běžných účtech, kde se znehodnocují. V kontrastu k tomu, německé domácnosti mají větší zásoby drahých kovů, především zlata.

Zajímavou investicí je rovněž stříbro, které je podle Davida Rašky velice silně podhodnoceno. Stříbro má značné průmyslové využití, ale jeho cena je hodně volatilní. Raška proto říká, že investice do stříbra chce trpělivost, investor musí počítat s delším časovým horizontem, a také mít dobré nervy. Raška uvedl, že silně roste zájem o přednášky, které se týkají investic do stříbra.

Nakonec jsme věnovali pozornost také diamantům. Ty jsou podle Rašky pro zkušené investory, možnost padělku je u diamantů samozřejmě značná. Proto je potřeba dbát na ověření u skutečných odborníků. Diamanty nemohou být standardizované jako třeba zlato, každý kámen je specifický. Výhoda zlata se projevuje i v jeho dobré likviditě, u stříbra může být problém velkých cenových výkyvů, shrnul David Raška.

Celé video ZDE:V případě zájmu o více informací se můžete na Davida Rašku obrátit na emailové adrese: mgr.david.raska@gmail.com