logo Facebook
I slova jsou činy

„Jde o investici, která má emocionální náboj,“ tvrdí MARTIN NEJEDLÝ o investování do vína

26. září 2019 10:58

Vydělávat se dá v podstatě na všem, tak proč ne na tom, co nás baví? To musela být jedna z myšlenek Martina Nejedlého a jeho spolupracovníků, když zakládali fond pro kvalifikované investory Wine Management, jeden z prvních českých investičních fondů, který se specializuje na nákup a prodej vín.

„Investiční víno musí už mít značku. Nelze kupovat podle vlastní chuti, je potřeba sledovat kombinaci původu a jména, jak vinaře tak vinice, potom image ročníku a potom skóre od kritika,“ přibližuje Nejedlý fungování fondu. Zároveň zdůrazňuje, že jde o investici, která má emocionální náboj. I díky tomu jde o částečně anticyklické aktivum.

„Já předpokládám, že my v následujících deseti, patnácti letech ani nebudeme potřebovat prodávat víno. Samozřejmě budou klienti, kteří budou chtít své peníze zpátky, ale já předpokládám, že jak jsme v růstové fázi, že pořád budou přítoky peněz a pokud bude někdo chtít odejít, vyplatí se z peněz, které zrovna přitečou,“ tvrdí také.

Za první pololetí se přitom fondu podařilo získat aktiva v hodnotě okolo 42 milionů, po splacení předešlého dluhu tak nyní operují s částkou 112 milionů. Ve Wine Management očekávají růst tempem asi 100 milionů za rok, což je podle Nejedlého ideální i ohledně jejich schopnosti nasbírané peníze investovat.

Co se konkrétních vín týče, nejlepší zhodnocení přináší burgundská, některá z nich až v desítkách procent za rok, tvrdí Nejedlý. Jako příklad uvádí třeba Romanée Conti, nebo Domaine Leroy. „Co se týče budoucnosti, velký potenciál vidím v Champagne,“ míní s tím, že u šampaňské má dlouhou životnost a ty opravdu kvalitní značky stále ještě nejsou cenově tak vysoko, jak by mohly být. Zajímavé je také Barolo, nicméně oproti Burgundsku nebo Bordeaux je v této oblasti pouze malý okruh vinařů a tedy mělký trh.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout ZDE: