logo Facebook
I slova jsou činy

„Byl bych strašně špatný zaměstnanec, mě by vyhodili,“ tvrdí o svých důvodech k podnikání ONDŘEJ KOBZA

01. října 2019 12:40

Jak vypadá pověstná "pražská kavárna?" Hostem Ecofinu byl tentokrát kavárník, majitel pražských Café V lese a Café Neustadt, Ondřej Kobza, který mimo podnikání tráví značnou část svého času také organizováním projektů v českém veřejném prostoru.

Stojí například za rozmisťováním pian a šachových stolků v městských ulicích, za tančírnami tanga, nebo za poesiomatem na pražské Kampě. „Jedním umístěním piana uděláte z nádraží koncertní sál,“ popisuje Kobza, o co mu jde. „Kultura se nemusí odehrávat jen v kulturních sálech a divadlech. Celý svět je trošku kulturní sál.“

Své kavárny vnímá jako prostor politický i když sám se do žádných bojů pouštět nechce. „Jsem rád že je to otevřený prostor, otevřený všem … Když se někdo ozve, nechci je lustrovat … Nemáme se vyhazovat z hospod, za jiné politické názory,“ míní s tím, že čím déle podniká, tím méně je vyhraněný.

„Svůj aktivismus jsem přetavil v aktivní přístup k životu ... Přijde mi, že svět se nemusí řešit ideologií, revolucí, ale spíš drobnou prací,“ říká Kobza. Samotného jej prý nejvíce baví propojovat lidi, dostat je na jedno místo. I proto tak jeho podniky žijí koncerty a nejrůznějšími společenskými akcemi.

„Kavárny a střecha Lucerny jsou výdělečným businessem, ty projekty ve veřejném prostoru jsou naprosto ztrátovým businessem,“ přibližuje pak své fungování. „Nejsem úplně příznivcem grantů, i když jsem o nějaké žádal, tak i tak si myslím, že to pro ty projekty není moc dobré. Člověk pak zpohodlní.“