logo Facebook
I slova jsou činy

„Spojené státy nepůjdou do války se všemi,“ říká o amerických clech PETR BUDINSKÝ

08. října 2019 19:01

V záplavě článků a rozhovorů zabývajících se smrtí Karla Gotta ke konci minulého týdne jaksi zapadla zpráva o tom, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa dostala od Světové obchodní organizace (WTO) povolení uvalit cla na evropské zboží. Mnozí ekonomové označili ony tarify v hodnotě 7,5 dolarů za první výkop v euro-americké obchodní válce.

O poznání rezervovanější však názor však má finanční expert Vysoké školy finanční a správní Petr Budinský. „Ani ten nejsilnější nemůže bojovat na všech frontách. Toho jsou si Donald Trump a Spojené státy vědomy. To, co se stalo v posledních dnech, beru spíš jako signál,“ uvádí Budinský.

Za pravdu mu dává nejen fakt, že USA vůbec na rozhodnutí WTO čekaly, ale také že nezavedly cla ani zdaleka v té výši, v jaké jim to bylo umožněno. „Jedná se o produkty druhého, třetího řádu. Není to to hlavní. To hlavní jsou auta,“ připomíná Budinský a dodává: „Ještě si uvědomme ten objem, ten objem je 7,5 miliardy dolarů. Vůči Číně to je 500 miliard dolarů.“ Jde tak spíše o počáteční salvu budoucího obchodního vyjednávání.

S hostem Lukášem Kovandou mluvil také o mnohokrát skloňované nadcházející krizi. „Ono se pořád nic tak úplně neděje,“ ušklíbal se lišácky Petr Budinský, podle kterého blízkému příchodu ekonomické krize nenasvědčují ani základní makroekonomické údaje, ani finanční trhy. Zároveň však neopomenul varovat, že česká ekonomika je tou nejotevřenější ze všech vyspělých ekonomik světa. „Každý otřes je pro nás strašně nebezpečný,“ upozornil. Pro ilustraci: Poměr exportu ku HDP je u nás 83 %. Například v Německu, které je třetím největším vývozcem světa, je tento poměr 39 %, v USA pouze 9 %.