logo Facebook
I slova jsou činy

Motorem současného evropského antisemitismu je nenávist vůči Izraeli, tvrdí TOMÁŠ KRAUS

11. října 2019 13:35

V roce 2018 ve Francii stoupl počet antisemitských útok o 74 %, v Německu o 60 %. Dnešním hostem rozhovoru Lukáše Kovandy proto byl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

„Zdá se, že antisemitismus, jakožto fenomén, který společnost doprovází dá se říci 2000 let, možná i déle, je takovou konstantou ve společnosti a lze jej zneužít v jakékoli situaci,“ tvrdí Kraus. Podle něj vždy mutuje a přichází v nových a nových iteracích. Jednou ze současných příčin je tradiční antisemitismus, stojící na konspiračních teoriích, podle kterých židé ovládají banky, ovládají média, ovládají svět. Hlavním motorem je však izraelsko-palestinský konflikt.

„Do Evropy přicházejí lidé, především ze zemí Středního východu, kteří jsou odmala vychovávání v nenávisti vůči státu Izrael,“ upozorňuje Kraus na spojitosti antisemitismu s migrací. Izrael podle něj lze samozřejmě kritizovat jako jakýkoliv jiný světový stát. „Když ale ti lidé, kteří jsou několik desetiletí takto vychovávání, přichází do Evropy, zásadně neudělají rozdíl mezi tím, kdo je Izraelec a kdo je místní žid ... Ta zkratka takto funguje.“

Politická situace je přitom velice složitá. Propalestinské proudy někdy teroristické útoky až omlouvají, přičemž poukazují na to, že teroristé bojují za samostatnost svého státu, „což je samozřejmě naprosto nepřípustná interpretace,“ míní Kraus. „Bohužel, musím říci, jde to tedy především z Evropské levice.“

„My se dostáváme do situace, ve které bylo předválečné Československo,“ tvrdí Kraus.  To bylo tehdy ostrůvkem demokracie, okolo kterého zuřily totalitní režimy. „U nás je úroveň antisemitismu zdaleka, zdaleka nejmenší v Evropě,“ míní.