logo Facebook
I slova jsou činy

Lasvit se chce zapsat do dějin designu, tvrdí MICHAELA LISTOVÁ

22. října 2019 13:33

Společnost Lasvit, kterou v roce 2007 založil liberecký rodák Leon Jakimič, se snaží navázat na slavnou českou sklářskou kulturu. Proslavila se výrobou unikátních lustrů a skleněných instalací na zakázku a dnes dodává do celého světa. Nedávno dokonce získala Milano Design Awards, když porazila firmy jako Louis Vuitton, Audi nebo Swarovski. Hostem Ecofinu byla konzultantka společnosti Michaela Listová.

Za úspěchem Lasvitu podle ní stojí především zajímavý moderní design spojený s řemeslem, což byla také původní vize zakladatele. První zákazníky pak dokázali nadchnout moderní výstavy skleněných instalací, přičemž Listová přiznává, že jednou z ambicí firmy je zapsat se i do dějin designu. Proto také spolupracuje nejen s legendami českého sklářství, ale i s mladými českými designéry, nebo světoznámými architekty, jako je například Zaha Hadid.

Důležité ale podle Listové je také mít prodejce, kteří dokážou kontaktu využít. „Leon si do firmy vybral mladé obchodníky s drajvem a to také dělá rozdíl … V Lasvitu je to trošku: skoč do vody a plav,“ tvrdí.

„V Evropě jsou klienti v designu sofistikovanější než třeba na Blízkém východě,“ míní. Evropané prý lépe znají jednotlivé designéry, konkrétní styly, a mají jasnou představu co chtějí. Na Blízkém východě nebo v Asii pak za zakázkou často stojí motivace mít něco lepšího než ostatní – něco většího, lepšího, svítivějšího.

„Reálně nejvíc děláme hotelové projekty,“ přibližuje Listová. Ty doplňují zakázky pro rezidenční projekty, nebo třeba luxusní butiky. „Jachty jsou segment, který Lasvit zkouší první čtyři roky a daří se nám teď první velké projekty,“ doplňuje.