logo Facebook
I slova jsou činy

Bez širší strategie státu se neobejdeme, tvrdí o robotizaci JAN BURIAN

31. října 2019 14:48

Budou Čechům brát roboti práci? Pokud ano, tak kdy? Jak je na tom Česká republika s robotizací a automatizací? O tom, zda je ČR skutečně montovnou, nebo zda se přibližujeme standardům vyspělých zemí, se s Lukášem Kovandou bavil expert na robotizaci Jan Burian.

„Podle průzkumů Mezinárodní federace robotiky Česká republika nevychází tak špatně,“ upozorňuje Burian na to, že v množství robotů na hlavu jsme vysoko nad světovým průměrem. „Na druhou stranu proti těm vůdcům, jako jsou asijské země, nebo Německo, samozřejmě značně zaostáváme.“ Právě německá ekonomika například využívá asi trojnásobně více robotů.

Vysoce robotizované země, jako je třeba Jižní Korea, dnes disponují velkým množstvím zaměstnanců, kteří přináší přidanou hodnotu tím, že výrobky vymýšlí. „Ti lidé dělají něco jiného a společnost je tam tak nastavená ... Pokud budeme robotizovat, ale nebudeme rozvíjet ten business za tím, lidem to opravdu práci brát bude,“ míní Burian. Bez širší strategie státu se proto podle něj neobejdeme.

Právě u asijských firem bychom se mohli inspirovat. Ty totiž, podle Buriana, dokáží rychle nasát to nejlepší z celého světa, vybrat si z toho to co potřebují a velmi rychle to zavést. „Pokud vždy budu v pozici toho, kdo čeká, až se to řešení někde vyzkouší ve dvaceti firmách, tak logicky nikdy nebudu lídr a bohužel nikdy nebudu ani v tom průměru, jak se ukazuje.“