logo Facebook
I slova jsou činy

Alternativní finanční instituce u nás chybí a je to velká škoda, říká OTAKAR SCHLOSSBERGER

07. listopadu 2019 15:53

Otakar Schlossberger se pohybuje v českém bankovnictví již mnoho let, byl také prvním finančním arbitrem, členem České bankovní asociace, má zkušenosti i s působením v družstevních záložnách. Své poznatky nyní předává studentům.

Bankovní sektor je podle Schlossbergera u nás v dobrém stavu, přibývají nové banky i pobočky zahraničních bank. Ovšem na hledání skutečně české banky bychom potřebovali lupu.

Roli finančních institucí, které pomáhají rozvoji domácích podnikatelských subjektů, mohly hrát družstevní záložny. Stačí vzpomenout na odkaz Františka Cyrila Kampelíka. Jenže, jak vysvětloval Otakar Schlossberger, současná regulatorní politika ČNB vůči družstevním záložnám je velmi restriktivní. Některé záložny se z hlediska velikosti přeměnily na banky (FIO, Creditas), sektor záložen je celkově vlastně bezvýznamný. Přitom v řadě vyspělých zemích hrají tyto instituce, které ovšem nejsou postaveny nutně na zisku, ale na vzájemnosti a svépomoci, významnou socio-ekonomickou roli. Je škoda, že u nás jsou vlastně vnímány jako „malé banky“, a to včetně silné regulace, které nyní podléhají, a jejich specifika nejsou legislativně pokryta.

Schlossberger nevidí nadějně ani možnost založit nějakou formu etické finanční instituce, jako je například italská Banca etica. Je to škoda, říká Otakar Schlossberger.

V rozhovoru jsme se věnovali také tématu fintech. I zde připomněl host přísnou regulaci centrální banky, neboť boom institucí, které se věnují například problematice platebního styku za využití moderních technologií, se zatím rozhodně nekoná. Na závěr jsme probrali i téma digitálních měn. Schlossberger upozornil na volatilitu těchto měn, které jsou svou povahou „mimo systém“ a spíše než penězi jsou spekulativním aktivem.