logo Facebook
I slova jsou činy

Obrat na drahých kovech způsobila měnová politika centrálních bank, tvrdí PAVEL RYBA

21. listopadu 2019 09:19

Drahým kovům se z investorského hlediska letos daří. O tom, co za tímto vývojem stojí, se tak Lukáš Kovanda bavil s Pavlem Rybou, obchodním ředitelem společnosti Golden Gate, která se právě na investice do zlata specializuje.

Podle toho začínají po dlouhé době opět fungovat fundamentální principy. „To, co způsobilo obecně obrat na drahých kovech, pokud z toho vyjmu palladium, to se chová trošičku jinak, je ta obrácená uvolněná měnová politika centrálních bank.“ Ty se začali otevřeně připravovat na očekávaný příchod recese snižováním sazeb a oznámily různé formy kvantitativního uvolňování. Investoři jejich příkladu následují a drahými kovy se zajišťují, míní Ryba.

Raketově tak rostlo především zlato, které se vždy chová s předstihem proti vyčerpávajícímu se cyklu. „Máme vysoko ceny aktiv, vysoko ceny akcií, ceny dluhopisů, ceny nemovitosti. Logicky ti investoři začínají vnímat, že musí dojít k obratu trendu,“ tvrdí Ryba.

Ryba varuje před dalšími investicemi do palladia, protože nejde o čistě finanční nástroj a již nyní je podle něj nadhodnocené. Zajímavou příležitostí je naopak podle něj platina, především díky jejímu použití v dieselových nebo vodíkových pohonech. Extrémně podhodnoceno je pak stříbro.

Legislativa EU vnímá zlato ne jako technický či průmyslový kov, ale jako ten měnový nebo investiční, proto jej osvobodila od DPH, vysvětluje Ryba rozdíly mezi zlatem a stříbrem, u kterého 80 % mizí v průmyslové spotřebě a pouze 15-20 % jde do investicí. Procentuálně je tak jeho využití oproti zlatu přesně naopak.

Na celé video se můžete podívat ZDE: