logo Facebook
I slova jsou činy

TOMÁŠ PFEILER: Čína je v USA vnímána jako konkurent, Evropa jako partner

26. listopadu 2019 18:09

Mnozí se obávali krize, mnozí se obávali propadu burz, ale například Spojené státy a jejich burzy letos opět rostou k rekordním hodnotám. Podle předběžných dat navíc ani Německo nezabředlo ve třetím čtvrtletí do technické recese. O situaci na akciových trzích jak v Evropě tak v za oceánem mluvil ve studiu Ecofinu portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

„Klíčový moment tohoto roku nastal již první lednový týden, kdy Fed oznámil změnu ve výhledu. Původně totiž plánoval v letošním roce třikrát zvýšit sazby a již první týden v lednu ohlásil že tato změna pravděpodobně nenastane,“ připomíná Pfeiler s tím, že Fed navíc musel svou politiku přizpůsobit obchodním sporům mezi USA a Čínou. „Z toho pozvolnějšího utahování tady nakonec máme trojnásobné snížení sazeb a měnová politika je ten hlavní determinant akciových kurzů v tomto roce.“

Podobný efekt, jako kroky Fedu, mělo i obnovení kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB). Pomohly také firemní zisky a částečné vyjasnění brexitové situace, stejně jako uklidnění zmiňovaných obchodních válek. „Jsem optimista a věřím, že k dohodě dojde,“ tvrdí Pfeiler. Přiznává ale, že první dohoda zřejmě nebude příliš robustní a nebude obsahovat zastavení subvencí klíčových podniků.

„Čím déle bude pokračovat a čím ostřejší bude obchodní válka mezi USA a Čínou, tím méně bude Donald Trump vyostřovat situaci s Evropou,“ míní také Pfeiler. Čína je podle něj ve Spojených státech vnímána jako konkurent, Evropa jako partner. Najít politickou podporu by u tohoto sporu bylo o poznání těžší.