logo Facebook
I slova jsou činy

„Zvýšení minimální mzdy může změnit směřování ekonomiky,“ říká JOSEF STŘEDULA

03. prosince 2019 21:04

Takřka na poslední chvíli přišla zpráva, že minimální mzda bude zvýšena. Nikoliv tak, jak požadovaly odbory, ani tak, jak navrhovaly zaměstnavatelské svazy. Po jejich vyjednávání – která nevedla ke společnému stanovisku -, rozhodla vláda. Částka 14 600 Kč bude nejnižší minimální mzdou pro příští období v České republice. Svaz průmyslu a dopravy konstatoval, že je to „nebezpečný trend, protože minimální mzda tak roste rychleji než inflace, ekonomika i než průměrné mzdy.“ Stanovisko odborů slovy předsedy Josefa Středuly je: „Velmi mě mrzí, že český zaměstnanec má menší hodnotu než například zaměstnanec slovenský, a to zhruba o 350 Kč. Rozhodnutí mohlo být dříve, po naší nedohodě se zaměstnavateli rozhodnul premiér Andrej Babiš o dalším vyjednávacím kole nás se zaměstnavateli. Opět jsme se nedohodli a rozhodla vláda. Dle nás je škoda, že toto rozhodnutí nebylo dříve.“

Výhrady vůči tomuto navýšení se netýkají až tak těch, kteří minimální mzdu pobírají, ale faktu, že tím narůstá také zaručený příjem. Asociace malých a středních podniků své obavy staví na tom, že s případným ekonomickým poklesem by pak mohl nastat rychlý pád. Tuto výhradu pak odbory odmítají s tím, že česká ekonomika v ohrožení není a za klíčové považují, že česká minimální mzda patří v Evropské unii k nejnižším a je pod hranicí příjmové chudoby.

Otázkou zůstává, jak a kdy je možno očekávat jisté systémové změny v české ekonomice, které by měly navazovat na agentu Průmysl 4.0 a tím také změnit stávající situaci, kdy se konstatuje malá přidaná hodnota českých výrobců a kritický bývá také hodnocen stav, kdy je česká ekonomika nazývána tzv. montovnou. Vládní prioritou je podpora vědy, výzkumu a inovací, která by měla právě toto nasměrování v budoucnu pozměnit.