logo Facebook
I slova jsou činy

Vládě chybějí miliardy a tak musí hledat jakékoliv skulinky, kde je najít, konstatuje LUKÁŠ KOVANDA

05. prosince 2019 10:52

Nejdůležitější zákon roku – zákon o státním rozpočtu na rok 2020 – dnes Sněmovna schválila hlasy ANO a ČSSD, s podporou poslanců komunistických (zprávu ministerstva financí s parametry rozpočtu naleznete ZDE).  Těsně předtím, než se tak stalo, moderátorka Ivana Denčevová podrobně probrala podobu rozpočtu s ekonomem Lukášem Kovandou.

„V daném návrhu rozpočtu nevidím zásadní koncepční změny, jak důchodového systému, tak zdravotního. A to je to klíčové, co by v onom návrhu mělo být a já to tam nevidím,“ tvrdí Kovanda k prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové, že rozpočet počítá s rekordními investicemi na infrastrukturu, vzdělávání, vědu a výzkum.

Deficit daného návrhu kopíruje rok stávající, přestože jsou schválené další změny v oblasti daňových odvodů, kdy přes veškeré předvolební sliby hnutí ANO, se daně zvyšují.  K tomu Lukáš Kovanda říká:   „Deficit návrhu rozpočtu není ani dobrá, ani špatná zpráva. Ale v době, kdy ekonomika funguje, bychom si měli vytvářet ´polštář pro horší časy´, ale tato částka není nijak vysoká. Pokud tato částka vznikne kvůli investicím, tak je to v pořádku. Horší to je, pokud se tzv. projídá. Ale nemyslím si, že navýšení například platů učitelů je tím projídáním. Je to investice do budoucna, do vzdělání našich dětí.“

Kriticky se vyjadřuje k neochotě řešit zásadní problémy, které jsou z dlouhodobého hlediska zásadními. Mezi ně řadí právě důchodový systém, „ale to bohužel není voličsky přitažlivé“, jak konstatuje.

Jistou ironií je, že  existují různé diskutabilní operace, které mají posílit příjmy do státní kasy, v roce letošním to bylo například rozpuštění účtu navazujícího na privatizaci a Fond národního majetku, v současnosti se diskuse vede ohledně vládního záměru prodeje cenných kovů. Těžko lze ponechat stranou rovněž pozměňovací návrhy, které prošly daným sněmovním výborem. I ty potvrzují názory kritiků, že právě tento systém „poslaneckých nápadů“, není krokem ani systémovým, ani transparentním, ani odpovědným. A v konečném důsledku možná i jevem zcela škodlivým.