logo Facebook
I slova jsou činy

Dostali do situace, kdy zaměstnáváme tři procenta lidí, kteří nechtějí dělat, říká MILAN URBÁNEK

06. prosince 2019 10:38

Česká republika si vysloužila přezdívku autoland. Není to zdaleka jen díky Škodovce či nošovické Hyundai, ale také díky celé řadě subdodavatelů. Jedním z nich je dnes i slavná ČZ ze Strakonic a o tom, jakým výzvám čelí jsme se bavili s Milanem Urbánkem, který má v Čezetě na starost dopravu.

Automobilový segment se už podle něj nachází v recesi, podobně, jako tomu bylo v roce 2012. „Od začátku roku poklesla výroba a přeprava cca o 30%,“ přibližuje Urbánek. Další výraznější pokles již ale neočekává a ve Strakonicích mají navíc výhodu v tom, že hodně součástek vyrábí pro segment zemědělských a užitných strojů, který je o poznání stabilnější, než segment osobních vozidel.

Velkým problémem je však pro ČZ vybrakovaný trh práce. „Můj názor je, že je určité procento lidí, kteří nechtějí dělat, tak pět procent. Takže my jsme se dneska dostali do situace, že zaměstnáváme tři procenta lidí, kteří nechtějí dělat,“ říká Urbánek. Nejvíce cítí nedostatek při zaměstnávání řidičů, kteří mají za poměrně fyzicky i psychicky náročnou práci stejnou výplatu, jako jakýkoli jiný zaměstnanec. Musí přitom ještě za poměrně velké peníze získávat povolení.

Řešení situace je podle něj nejen na straně státu, ale i na jednotlivých obcích, na tom, jaké vytvářejí v daných místech pro zaměstnance podmínky. Například ve Strakonicích komunikace mezi městem a společnostmi dlouhodobě vázne, tvrdí Urbánek.

Řeč přišla také na často propíranou otázku českého vzdělávání. „Zpřetrhali se věci, které tu byly dříve zavedené. Každá velká firma měla své učiliště, nebo podporovala školu, kde si vychovávala své budoucí zaměstnance,“ říká Milan Urbánek. „Přestáváme vychovávat řemeslníky.“