logo Facebook
I slova jsou činy

JAROSLAV HANÁK: Pokles přepravy byl dramatický, firmy se budou dlouho vzpamatovávat

19. května 2020 09:55

„Zlomovým momentem pro dopravce byl 10. březen,“ tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jaroslav Hanák, který během uzavírání hranic s vládou komunikoval doslova horečnatě. Skončil díky tomu na jednotce intenzivní péče, ale vláda udělila výjimku exportérům – řidičům kamionů, pilotům a strojvůdcům.

I tak byl pokles přepravy dramatický, což jsme v plné míře viděli v dubnu. „Řada firem se z toho bude vzpamatovávat hodně dlouho,“ míní šéf SPČR. Výrazně ochabl například obchod s Čínou, ze které, kromě zdravotnického materiálu, nechodí téměř nic. Čínské zboží nyní chybí například výrobcům v automobilovém průmyslu, ale i v IT a dalších oblastech. „Země pět let vzkvétala díky automobilovému průmyslu,“ připomíná Hanák. „Dopad na subdodavatele a na dopravce byl opravdu velký.“

Dopravcům je nyní k dispozici především program Antivirus a ošetřovné. Na bezúročné půjčky dosáhnou jen těžko, jelikož doprava je značně rizikový obor a firmy často nemají čím ručit.

Pokles cen ropy se přitom do cen přepravců prakticky nepromítl. „Kdyby byla normální doba, tak byly požadavky zadavatelů přeprav na snížení ceny, ale vzhledem k tomu, že je nedostatek kapacit, to prakticky vůbec nezapůsobilo,“ přibližuje Hanák, podle kterého jsou nyní dopravci rádi, že mohou vůbec nějaké kamiony vypravit.