logo Facebook
I slova jsou činy

Národní památkový ústav bude mít ztrátu 350 milionů, odhaduje NADĚŽDA GORYCZKOVÁ

18. června 2020 11:01

Česká republika je výjimečnou zemí, co se týká počtu památek movitých i nemovitých. Zhruba 100 objektů – jsou to především hrady a zámky – má v péči Národní památkový ústav. Opatření, která se týkala omezení rizika pandemie koronaviru, zasáhla i tyto objekty. Byly rovněž uzavřeny pro veřejnost a své první návštěvníky – byť v jistém omezeném režimu – přivítaly 8. června 2020.

Důsledky ekonomického propadu tak sčítají rovněž v Národním památkovém ústavu, jak vysvětluje generální ředitelka Naděžda Goryczková: „Rozpočet NPÚ je tvořen ze 45 % částkou z vlastních výnosů, tedy z návštěvnosti hradů a zámků. A obecně turistický ruch tvoří 3 % hrubého domácího produktu, což si málokdo uvědomuje. Ročně navštíví Českou republiku 45 miliónů návštěvníků ze zahraničí a ti navštěvují především památky. Uvědomovali jsme si to i před tím, ale nyní pociťujeme ten obrovský dopad zavřených hranic a bude trvat ještě pár měsíců, než je tady uvidíme. A naši turisté budou zřejmě také s jistou opatrností navštěvovat naše památky. Ztráta za letošní rok bude 300–350 miliónů Kč.“

Skupina odborníků ze zemí Evropské unie dokonce provedla průzkum toho, jaký vliv má kulturní dědictví na rozvoj státu. Naděžda Goryczková k tomu uvádí: „Zjistilo se v tomto průzkumu, že kulturní dědictví představuje resort pro 350 tisíc zaměstnanců, kteří na sebe váží 7,8 až 8 miliónů dalších pracovních míst A je to významný podíl i při definování budoucího rozvoje zemí EU.“  S tím souvisí také nezbytná regulace, vyváženost mezi turistickým ruchem a rovněž mezi životem místním obyvatel, která se stává vysoce aktuálním tématem současnosti nejen v tuzemsku, ale stejně tak i v zahraničí.