logo Facebook
I slova jsou činy

I u státních hmotných rezerv platí, že kdo je připraven, není překvapen, říká PAVEL ŠVAGR

23. července 2020 13:00

Pavel Švagr je předsedou Správy státních hmotných rezerv. A právě složení státních hmotných rezerv se dostalo do centra pozornosti v prvních dnech nouzového stavu.

Na úvod Pavel Švagr uvedl, že i u státních hmotných rezerv platí, že kdo je připraven, není překvapen. Platí bohužel, že v ČR často běžíme za vozem a připravujeme se na „minulou krizi.“ Složení státních hmotných rezerv ovlivňují krizové plány ministerstev a také pandemický plán ministerstva zdravotnictví. O nich se se Správou diskutuje, ale jak Švagr uvedl, v minulých letech byly hlavním problémem finance.

Švagr zdůraznil, že Správa zvládla nouzový stav velmi dobře. Popsal, jak náročné logistické operace bylo potřeba zvládnout pod značným časovým tlakem. Jako další příklad dobrého fungování Správy státních hmotných rezerv uvedl výpadek ropovodu Družba v minulém roce. Zde zafungovaly právě rezervy, takže spotřebitel výpadek vůbec nepocítil. A právě kvůli takovým situacím státní hmotné rezervy máme.

Předseda by také rád posílil potraviny ve složení státních hmotných rezerv. Je tu poučení z koronavirové krize, kdy se jednotlivé země spoléhaly samy na sebe a uzavíraly hranice. Důležitým faktorem v tomto návrhu je ovšem také nedostatečná potravinová soběstačnost ČR. Švagr si je vědom toho, že posílení složky potravin ve státních hmotných rezerv by bylo spjato s vyššími náklady v řádu několik miliard korun, proto navrhuje rozložení nákupů do několika let.

Jednou z inspirujících zemí, co se správy rezerv týká, je náš soused, Polsko. Poláci velmi efektivně pracují s rezervačními kapacitami u soukromých firem, což by Švagr také přivítal. Na konci rozhovoru zdůraznil, že státní hmotné rezervy jsou vyjádřením důležitosti národní bezpečnosti země a mají strategický význam.