logo Facebook
I slova jsou činy

Stát chytračil, až přechytračil, tvrdí PETR BEZOUŠKA

28. července 2020 14:10

Jedním z důsledků koronavirové pandemie mohou být žaloby firem na stát, ve kterých budou požadovat náhradu škod. Proti sobě se potkávají názory těch, kteří jsou přesvědčeni, že tyto žaloby mohou být úspěšné a těch opačných.

Právník, vysokoškolský učitel a člen Legislativní rady vlády dr. Petr Bezouška říká: „Spousta právníků se této situace bojí, nikdy jsme tomu nečelili a onen krizový zákon se používal pouze v rámci např. lokálních povodní. Důležité je vždy to, jak je onen zákon napsán, jaká bude osvěta ze strany právnické veřejnosti a jak pomohou svým klientům nároky formulovat, či je zbrzdit konstatováním, že to například nemá šanci. Myslím, že těch žalob může být hodně, protože to poškození podnikatelů bylo velmi silné a plošné.“

„To je úplně jedno, zda stát způsobil či nezpůsobil škodu,“ uvádí Petr Bezouška k výroku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která konstatovala, že ´stát opatřeními proti koronaviru škodu nezpůsobil.´

Změna v postoji státu nastala po 23. březnu, kdy napadnul rozsudek Městského soudu v Praze. „Stát podle mého chytračil, až přechytračil, čímž se dostal do horší pozice než kdyby to nedělal. Kdyby pokračoval v linii opatření krizového zákona, tak by situace otevření možné náhrady škody podle jiného zákona, nenastala,“ konstatuje Petr Bezouška.

Upozorňuje zároveň i na skutečnost, že pro žalující bude složitá důkazní situace v případných žalobách na náhradu škod vůči státu.