logo Facebook
I slova jsou činy

Projednávané změny daní jsou nesystémové, konstatuje DANUŠE NERUDOVÁ

01. října 2020 14:10

Daňový systém, důchodový systém a jejich harmonizace v rámci zemí Evropské unie jsou hlavními tématy, kterým se rektorka Mendelovy univerzity, Danuše Nerudové, ve svém výzkumu věnuje. Nerudová, která je také členkou sdružení Koro-NERV 20 nebo Komise pro spravedlivé důchody, o českém daňovém systému říká, že je přežitý.

„Vznikl v roce 1993. Tehdy se vycházelo z rakouského daňového systému a tehdy vypadala naše ekonomika, ale také evropská a světová ekonomika, zcela jinak. Od té doby ale uplynulo hodně času. Přelom století byl ve znamení globalizace a růstu digitalizace. A náš daňový systém se nezměnil, takže některé sektory ekonomiky – jako například digitální – neumí zachytit,“ tvrdí Nerudová.

Ke projednávaným změnám, které se týkají paušální daně, zrušení daně z nabytí nemovitostí, zrušení institutu zaručené mzdy či zrušení superhrubé mzdy říká: „Nejsou to zásadní změny, jsou to pouze kosmetické nesystémové úpravy, které povedou k tomu, že z celého daňového systému zůstane jen torzo a bude to mít dalekosáhlé důsledky, které se mohou projevit i v radikalizaci středních vrstev.“

O nutnosti důchodové reformy zřejmě nezpochybňuje nikdo. Stále se opakují stejné argumenty, proč je nezbytná. Ovšem reálné změny za několik desetiletí nenastaly a zřejmě ani v nejbližší době nenastanou a profesorka Nerudová je přesvědčena, že „náš stávající důchodový systém je nespravedlivý vůči lidem, kteří pečují o druhé.“ Komise pod jejím vedením zpracovala koncept reformy, která by měla přispět k nápravě.