logo Facebook
I slova jsou činy

Nobelovu cenu za ekonomii dostali Paul Milgrom a Robert Wilson za teorii aukcí

12. října 2020 15:30

Švédská královská akademie letos udělila Nobelovu cenu za ekonomii Američanům Paulu Milgromovi a Robertu Wilsonovi. Ocenila jejich teoretickou práci, která pomohla zlepšit efektivitu aukcí a vyvinout nové aukční formáty pro zboží a služby, jež je obtížné úspěšně a férově dražit.

Jejich poznatky nyní pomáhají například při dražbě rádiových frekvencí, ale ovlinily třeba i způsob, jakým prodává Google reklamu. "Jejich výzkum pomáhá prodávajícím, kupujícím, ale i plátcům daně po celém světě," stojí ve vyjádření akademie.

Milgorm byl v sedmdesátých letech Wilsonovým studentem a od té doby pracují ekonomové spolu. Oba nyní působí jako profesoři na kalifornské Stanfordově univerzitě. Milgrom je přitom již třetím Wilsonovým studentem, kterému se podařilo Nobelovu cenu získat.

"Letošní Nobelova cena upevňuje dominanci amerických ekonomů mezi laureáty," vypichuje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Jak Milgrom, tak Wilson, kteří oba působí na Stanfordově univerzitě, jsou úspěšní nejen v oblasti akademické ekonomie, ale také v praxi. Radí společnostem, jak v aukcích – například těch kmitočtových – optimálně postupovat."

Video z oznamovacího ceremoniálu si můžete prohlédnout ZDE: