logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

PETR HOLUB: „Češi rozumí politice jako nadstavbě nad ekonomikou“

08. června 2017 22:59

Hostem Ecofinu byl tentokrát komentátor a redaktor Echa24 Petr Holub. S moderátorkou Ivanou Denčevovou se bavil mimo jiné o tom, jak souvisí ekonomická žurnalistika s politikou, nebo do jaké míry se z ní může stát klasická žurnalistika investigativní.

„V těch polistopadových dobách, ze kterých jsme ještě úplně nevystoupili, hraje ekonomika větší roli, než v běžném politickém prostředí. Češi rozumí politice především jako nadstavbě nad ekonomikou. Politika má spíše připravovat nějaké významné ekonomické změny,“ domnívá se Petr Holub. Ekonomická žurnalistika je podle něj v první řade popularizační. Složité pohyby trhu a ekonomického prostředí jako takového se musí vysvětlovat snadno a srozumitelně.

„Češi mají velmi malý smysl pro demokratickou politiku,“ prohlásil také Petr Holub, „chápou politiku především jako nástroj, který by je měl dovést k ekonomickému blahobytu a hodnotí politika podle toho, jestli to dokáže.“ V důsledku tohoto chápání se tak, podle něj, často přeceňuje role jednotlivých politiků na úspěch našeho hospodářství. Tito politici jsou však závislí na tom, jaké ekonomické počasí je sem přeneseno ze zbytku Evropy, nebo dokonce druhé strany zeměkoule. „Často dochází k velkým nedorozumění, kdy se nějaké ekonomické souvislosti přičítají tomu, co tady dělají čeští politici, kteří přitom, když to tak řeknu, jdou za vozem,“ řekl Holub.