logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

FRANTIŠEK BOSTL: „I špatná investice je dobrá investice“

15. června 2017 19:28

Hostem Ecofinu byl tentokrát hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl, kterého jsme se ptali na českou finanční gramotnost. „Možná si Češi myslí, že to je něco komplikovaného, porovnat si dvě pojistky, nebo kouknout se na podílové fondy a vybrat si ten správný,“ říká Bostl, o nic složitého však podle něj nejde. Finanční gramotnost spíše bývá, dle jeho slov, někdy mylně zaměňována za určitou lenost.

Naše nedávná zkušenost s kupónovou privatizací, podvodnými firmami a nedůvěryhodnými poradci prý sice stojí za nedůvěrou lidí k finančním produktům a investičnímu trhu, nakonec je to však právě pohodlnost, která nám zabraňuje aktivně investovat. Bostl doufá, že otevřít cestu klientům, kteří doteď vnímali investice jako službu komplikovanou, by mohl nový projekt Chytrého Honzy, obchodník s cennými papíry ERNIE.

Půjde o intuitivní mobilní aplikaci, která bude obsahovat automatizovaného robotického poradce, bude umožňovat snadné rebalancování portfolií a jejími hlavními devízami bude jednoduchost a efektivita. „My nebudeme mít v tom obchodníkovi desítky tisíc produktů, ale budeme tam mít do sedmdesáti cenných papírů a z těch budeme nastavovat tu službu,“ řekl Ecofinu Bostl. ERNIE je unikátní produkt v rámci celé skupiny Rockaway, vlastníka Chytrého Honzy, která pro tento inovativní typ produktu chce využít Česko jako inkubátor. Spuštěn by měl být zhruba do roka.

Co se týče investování jako takového, doporučuje František Bostl nemarnit čas. „Když si spočítáte, kolik vás stojí každý rok té rigidity, toho že sedíte na zadku … Jde o to, pořádně si přočíst co kupuji a pak stačí de facto jen vydržet,“ prohlásil. V rámci hospodářského cyklu by investice již měly začít pracovat samy. „I špatná investice je dobrá investice. Je to přece jenom zkušenost,“ myslí si hlavní ekonom Chytrého Honzy.